
Vozimo pametno – varujmo življenja
Pred kratkim smo imeli dijaki tretjega letnika na šoli pomembno predavanje na temo “Vozimo pametno”, ki nas je soočilo z resničnostjo prometa in nevarnostmi, še posebej za nas, mlade voznike. Predstavitev dejstev in posledic neodgovorne vožnje nas je nagovorila in spodbudila k razmisleku. Predstavnica Javne agencije Republike Slovenije za varnost prometa, gospa Dragica Sternad P., nam je tako teoretično kot praktično prikazala, kateri so največji dejavniki, ki povzročajo prometne nesreče.
Hitrost ni samo številka
Čeprav zveni kot kliše, hitrost dejansko ubija. Raziskave so to pokazale zelo nazorno: trk pri 50 km/h je primerljiv s padcem avtomobila z 9 metrov višine, pri 95 km/h pa že z 38 metrov! Tudi najsodobnejši avtomobil pri takih hitrostih ne more preprečiti hudih posledic. Posebej je treba poudarili pomen upoštevanja omejitev, zlasti v conah 30 km/h pri šolah, kjer se tveganje za smrtne žrtve drastično zmanjša v primerjavi s 60 km/h. Motivacija naj ne bo le strah pred kaznijo, ampak zavedanje, da varujemo življenja. Opozorili so nas tudi na “tunelski vid” – pri višji hitrosti vidimo le ozek pas pred seboj in lahko spregledamo ključno dogajanje ob cesti.
Alkohol za volanom? Nikoli!
Za mlade voznike velja pravilo 0,0 – absolutna ničelna toleranca do alkohola. Vožnja pod vplivom alkohola ima hude posledice: izgubo izpita za več let, visoke denarne kazni, obvezne rehabilitacijske programe in psihološko obravnavo. Še hujše so prometne nesreče, pri katerih vinjeni vozniki pogosto preživijo, njihovi sopotniki pa utrpijo hude poškodbe ali umrejo. Povzročitelje čakajo zaporna kazen ter uničujoči občutki krivde in zavrnitev s strani družbe. Pomembno je tudi zavedanje, da alkohol ostane v telesu dolgo – tudi naslednje jutro smo lahko še vedno nevarni za volanom.
Telefon naj počaka
Tretji veliki sovražnik varne vožnje je mobilni telefon. Tudi prostoročno telefoniranje zmanjšuje pozornost in podaljšuje reakcijski čas, podobno kot alkohol. Pisanje sporočil pa je še nevarnejše, saj za več sekund popolnoma odvrnemo pogled s ceste. Med vožnjo preprosto ne moremo početi več stvari hkrati – naša pozornost mora biti 100 % na cesti.
Droge in odgovornost drug do drugega
Opozorili so nas tudi na nevarnost vožnje pod vplivom drog in na možnost podtaknjenih substanc v pijačo na zabavah. Ključno sporočilo je bilo: pazite nase in na svoje prijatelje. Ko ste zunaj, poskrbite drug za drugega. Dogovorite se za varen prevoz domov (taksi, starši …). Nikoli ne sedite v avto k vozniku pod vplivom alkohola ali drog. Ostanite skupaj in poskrbite, da vsi varno pridejo domov.
Vizija NIČ
Varnost v prometu ni samoumevna – zahteva našo stalno pozornost, treznost in odgovornost. Cilj je jasen: Vizija NIČ – nič mrtvih in nič hudo poškodovanih v prometu. To lahko dosežemo le, če bomo vsi sprejeli pametne odločitve vsakič, ko smo udeleženi v prometu. Pazimo nase in na druge!
📝 Dijak Jan Glaser, 3. b