Še vedno se spominjam obiska Kariernega sejma in zaželela sem si, da z vami podelim naslednje znanje, ki smo ga tam pridobili. Prepričana sem, da vas zanima, kako se pripraviti na razgovor.
1 PRIPRAVA
Razgovor lahko dobro teče tudi brez priprave, obstaja pa nevarnost, da vas marsikaj zmede, zamoti, postanete živčni, vznemirjeni … Da se temu izognete, se je dobro na zaposlitveni razgovor pripraviti. Vadite lahko s prijatelji, znanci, sorodniki … Z dobro vajo torej lahko izboljšate svoj nastop. Nekaj primerov zakaj se je dobro pripraviti na razgovor:
- Jasneje lahko predstavite svoje dobre lastnosti in prednosti,
- konkretneje komunicirate,
- predvidevate vprašanja,
- ste bolj samozavestni …
1.1 VPRAŠANJA NA ZAPOSLITVENEM RAZGOVORU
Vprašanja delodajalca so namenjena predvsem temu, da ugotovi, kakšni ste, kaj lahko naredite zanj in kako boste koristili podjetju. Zanima ga, kako se odzivate in kako razmišljate. Če znate čim bolj neposredno povezati to, kar ponujate, s tistim, kar delodajalec potrebuje, povečate možnost uspeha. Na vprašanja je najbolje odgovarjati jedrnato, neposreden odgovor pa pojasnite s primeri, situacijo, dosežki, rezultati.
1.2 PRIPRAVA ODGOVOROV
Razmislite o vprašanjih, ki vam jih delodajalec lahko postavi in si jih zapišite. Pomagate si lahko z vprašanji, ki so vam jih postavili na prejšnjih razgovorih. Če še niste bili na razgovoru se pozanimajte pri drugih. Nato razmislite kako bi na njih odgovorili.
Pri pripravi odgovorov upoštevajte:
- Kaj želi delodajalec,
- kakšna so njegova pričakovanja,
- katere značilnosti išče,
- in podobno.
1.3 VAŠA VPRAŠANJA DELODAJALCU
Zaposlitveni razgovor je dober, če je komunikacija med kandidatom in delodajalcem dvosmerna. Običajno na koncu razgovora dajo delodajalci možnost, da tudi vi postavite kakšno vprašanje njemu/njej.
S pripravljenimi vprašanji pokažete, da:
- Ste se pripravili na razgovor,
- se resnično zanimate za delo,
- ste motivirani,
- znate nastopati.
2 MED RAZGOVOROM
2.2 UVOD
Samozavestno vstopite se pozdravite in rokujte, sogovornika vikajte. Tu si delodajalec naredi prvi vtis zato bodite: pozitivni, držite se vzravnano delujte samozavestno.
2.3 JEDRO
Oseba, ki vodi razgovor prične zastavljati vprašanja. Bodite prilagodljivi in upoštevajte, da je za vas koristno če:
- Ohranjate očesni stik,
- govorite jasno,
- se izognete slengu in mašilom,
- ne kritizirajte samega sebe,
- ste samozavestni, iskreni, pozitivni.
2.4 ZAKLJUČEK
Če vas delovno mesto res zanima, to povejte delodajalcu. Pokažite navdušenje. Če se vam zdi, da razgovor ne poteka dobro, ne pokažite razočaranja. Lahko, da samo preizkušajo, kako se odzovete na zavrnitev. Ne pozabite se zahvaliti, sogovornika lepo pozdravite in mu čvrsto stisnete roko ter se poslovite.
3 GOVORICA TELESA
Na razgovoru se je potrebno čim bolje predstaviti. Zavedati se moramo, da govorica telesa delodajalcu pove zelo veliko. Med razgovorom bodite pozorni na:
- Obvladovanje prostora (Brez povabila delodajalca se nikakor ne usedete. Počakajte da vam stol ponudijo.)
- Telesna drža (Vzravnano in bodite nagnjeni malo naprej, da pokažete zanimanje.)
- Glas (Dovolj razločno, pazite na hitrost in glasnost govorjenja.)
- Rokovanje (Roko vedno ponudi gostitelj. Stisk naj bo čvrst in ne predolg.)
- Vonj (Pridite urejeni in čisti, pazite da ne zaudarjate.)
- Obleka (Sami presodite katera oblačila so primerna za razgovor, dobro pa je če upoštevate: navade in kulturo, primernost obleke za določeno delo in relativno udobnost oblačil.)
Špela Bricman